Kommenteeri

Rumeenia tõsimeelsed päevikud

Puhkuste tipphooaeg on peagi saabumas ja uued paigad ootavad avastamist. Rumeenia ei ole eestlastele väga tuntud maa ja eesti keeles leidub sellest raamatuid vähe.
Eesti konsul Rumeenias Imre Siil avaldas päevikute vormis tähelepanekuid sealsest elust-olust ja huvitavatest paikadest. Artwörker aitas päevikutel kaante vahele jõuda.

Autor tutvustab oma raamatut nii:
Rumeeniast ei ole eesti keeles kuigi palju raamatuid kirjutatud ning seepärast mõtlesin sinna elama asudes kokku panna ühe reipa reisipäeviku.
Lõpuks tuli see siiski välja teises võtmes kui esialgu kavatsetud. Olen muidugi tähendanud üles eri tonaalsuses tähelepanekuid sealsest elust-olust ja huvitavatest paikadest, niisamuti seiklustest, mis läbi tehtud või elamustest, mida kogetud, aga täiesti võimalik, et meeleolu muutuste tõttu tulevad vahel esile ka muidu üsna päikeselise taeva all käiva Rumeeniamaa elu varjulisemad tahud. Lugeja võib raamatut võtta kui reisikirja, jättes sel juhul isiklikumat ja tunnetus-likumat laadi lõigud lihtsalt vahele, kuid neidki lugedes ja kaasa elades võib seda pidada pigemini ilukirjandusliku kallakuga teoseks.

Rumeenias Eestit tuntakse ja tuuakse mõnikord isegi eeskujuks. Eestlased paistavad Rumeenias üldse mõjuvat usaldusväärselt, sest miks muidu pöördutakse tänaval ja poodides sageli minu poole küsimaks teed või nõu müügil olevate kaupade kohta. Olen inimesi küll polikliinikusse ja hotelli, küll mõnda firmasse või asutusse juhatanud ning aidanud vahel poeski õiget kaubaletti või kaupa üles leida.

Rumeenlased on religioosne, aga ka pisut ebausklik rahvas Näiteks kui ollakse kodust juba välja läinud ja selgub, et midagi on maha ununenud, peetakse paremaks mitte tagasi minna, sest see võivat terve päeva ära rikkuda. Kodus ei ole soovitav avada vihmavarju ega vilistada, sest eriti viimane tegevus võib halvad jõud liikuma panna. Kui kodus kogemata soolatoos ümber läheb, võib see tähendada tüli tekkimist perekonnas. Neiut ei tohiks panna istuma söögilaua nurka, sest see vähendab tema võimalusi mehele saada. Lilli kinkides tuleb tähele panna, et neid oleks paaritu arv, sest paarisarv lilli võib tuua halba õnne ja sobib ainult matusteks. Esmaspäeviti ei tasu teha makseid, kuna see võib kogu nädala rahaasjad kihva keerata.

Müügil Apollos ja Rahva Raamatus.

Lisa kommentaar

Email again: